23 Nisan 2013 Salı

FUTBOL MAKİNESİ         Ziraat, şanlı Türkiye Kupamızın (!) sponsoru… Bir reklam filmi çekmişler. İsmi futbol makinesi. Geçen hafta ilk kez kupa maçının devre arasında yayınlandı. İzleyen herkesin çok beğendiğine emin olduğum bu reklam nedense ‘gece geçen gemi’ misali pek yankı uyandıramadı. Kupanın kalitesizliğinin verdiği bir umursamama olabilir bu durumun bir sebebi.

         Futbolumuzdaki çürümüşlüğü ve kokuşmuşluğu yansıtan, bu güzel oyunun altına dinamit koyan unsurların kibarca eleştirildiği reklam, makinenin içinde kaybolmuş masum çocuk metaforuyla bizlere futbolun kavga, şike, öfke değil eğlence, gurur ve dostluk olduğunu tekrar hatırlattı.

         Gözlerimizi kapattık bu reklama ve içerdiği mesajlara. Reklamın eleştirdiği kişiler bıyık altından güldüler; “Bu düzen böyle arkadaş, yiyorsa…” dediler. Futbol’un dostluk ve keyif olduğunun farkında olanlar ise yıllardır savundukları bu fikirlerin hep hor görülmesinden, “vur, kır, parçala” diyen azınlık karşısında yenik düşmekten kaynaklanan öğrenilmiş çaresizlikle görmemezlikten geldiler bu şahane reklamı. Öyle ya, yıllardır fair-play’den bahsedip rakibinin yüzüne tüküren futbolcuları, barış mesajları verdikten bir hafta sonra “eğer istediğimiz hakem atanmazsa olacaklara karışmayız” diyen kulüp başkanlarını, futbol dostluktur dedikten 5 dk sonra “stüdyoda gergin dakikalar” şeklinde altyazılara bol bol malzeme veren fanatik takım yorumcularını kuzu kuzu seyretmiyor mu haklı çoğunluk?..

         İnanıyorum; hala takımını sonuna kadar destekleyip aynı zamanda ezeli rakibi Avrupa’da kazanınca sevinen taraftarlar, hakemin yaptığı hatalar karşısında çılgına dönmüş taraftarları kışkırtacak hareketler yapmayan teknik direktörler, takımı kaybedince rakip mevkidaşının elini dostça sıkıp tebrik eden başkanlar, takım arkadaşının kendini yere attığını görüp bunu hakeme anlatan futbolcular hala var. Hep olacaklar. Çünkü ancak onlar var olduğu sürece futbol var olacak.         “Şimdi dinle arkadaş;

         Futbol ne tuttuğun takım,

         Ne kazandığın maç,

         Ne de şampiyonluk kupası

         Çünkü futbol, futboldan çok daha fazlası…”
         Sesine sağlık Tuncel Kurtiz.         REKLAMIN KÜNYESİ 


         Reklamveren: ZİRAAT BANKASI
         Ziraat Bankası Reklam Yetkilisi: Ali Kırbaş
         Reklam Ajansı: HAPPY PEOPLE PROJECT
         Yaratıcı Ekip: YAŞAR AKBAŞ, ATİLLA KARABAY, SELÇUK AKYÜZ, ÇAĞLAR BEY,                              MESUT UĞURLU, EFE KAPTANOĞLU, ALİCAN KILIÇOĞLU
         Marka Ekibi: ORÇUN ONURAL, BAŞAK TETİK, ÇİĞDEM GELENER, SİNEM TUNCER
         Stratejik Planlama Ekibi: EMEL GÖKER, N. ÖZLEM AKBAŞ
         Yapimevi: 2012 PRODUCTION
         Yonetmen: ÖZER FEYZİOGLU
         Yapımcı: EZEL DOMANİÇ
         Görüntü Yönetmeni: TOLGA KUTLAR
         POST PRODUKSİYON: SİNEFEKT
         POST PRODUKSİYON SUPERVİZORÜ: OZGUR YİĞİT
         MUZİK: JİNGLE HOUSE

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder